کدخبر : 10559 تاریخ انتشار :
A

دوپینگ 2 ایرانی مثبت شد

دوپینگ 2 ایرانی مثبت شد

۲ ورزشکار به خاطر دوپینگ ۸ سال محروم شدند.

به گزارش ورزش 360، وحید جدی 4 سال و سید امید جعفری به دلیل تکرار تخلف دوپینگ به مدت 8 سال از فعالیت در تمامی حوزه های ورزش محروم شدند.بنابراین گزارش تیم کنترل دوپینگ ایران نادو، پیش از بازی های آسیایی هانگژو در تاریخ 8 مهر 1402 و در خلال اردوهای آمادگی جودوی کم بینایان از وحید جدی نمونه گیری کردند، که پس از ارسال نمونه به آزمایشگاه مورد تایید وادا، وجود ماده ممنوعه " اکساندرولون " از گروه S1 (استیروئیدهای آنابولیک) لیست مواد و روش های ممنوعه در نمونه ادرار ورزشکار، تایید شد.

پس از آن، ابلاغیه تخلف از طریق ایمیل به ورزشکار، فدراسیون جهانی IBSA، وادا و فدراسیون ملی ورزش های کم بینایان اطلاع‌رسانی شد. اعضای شورای صدور رای ایران نادو پس از بررسی پرونده با در نظر گرفتن ادله، اسناد و شواهد ارائه شده با در نظر داشتن اصل مسئولیت مطلق ورزشکار، ضمن محرز دانستن اصل تخلف، دفاعیات ارائه شده توسط ورزشکار را برای کاهش مدت محرومیت، کافی ندانستند.

از این رو به استناد ماده ۱-۲-۱۰ از قوانین ملی مبارزه با دوپینگ، دوره محرومیت ۴ ساله از تاریخ 1402/08/23 لغایت 1406/08/22 برای ورزشکار صادر شد. گفتنی است به درخواست ورزشکار پرونده تخلف به شورای استیناف ارجاع شده و مورد بررسی مجدد قرار گرفت که اعضای شورای استیناف رای صادر شده اولیه را تایید نمودند.

در خصوص سید امید جعفری افسران کنترل دوپینگ ایران نادو، در تاریخ 8 مهر 1402 در اردوی تیم ملی جودوی کم بینایان برای بازی های پارا آسیایی هانگژو بود، نمونه دوپینگ گرفتند که با اعلام رسمی آزمایشگاه مورد تایید وادا نمونه ورزشکار مثبت اعلام شد.

با عنایت به اطلاعات دریافت شده از واحد مدیریت نتایج وادا، نمونه قبلی داخل مسابقه این ورزشکار به شماره 1006048 در مسابقات نورسلطان قزاقستان به تاریخ 9 خرداد 1402 به دلیل وجود ماده "بولدنون" از گروه S1 استروئیدهای آنابولیک مثبت بوده و در حالی که فرایند صدور رای آن در در حال تکمیل شدن بوده است، سید امید جعفری دومین تخلف دوپینگی خود را در تاریخ 8 مهر 1402 انجام می دهد.

در ایمیلی فدراسیون جهانی IBSA اعلام می دارد تست داخل مسابقات قزاقستان تخلف اول محسوب شده و با توجه به عدم احترام به تعلیق اجباری و عدم پذیرش تخلف و عواقب آن طبق بند 10.2.1 ، مدت محرومیت 4 سال برای تخلف اول قابل اجرا است. از طرفی در نمونه مثبت دوم ورزشکار که توسط ایران نادو در خارج از مسابقه و در اردوی آمادگی گرفته شد وجود ماده غیر خاص به نام "لیگاندرول" توسط آزمایشگاه مورد تایید وادا، تایید می شود.

با توجه به درخواست وادا مبنی بر اصلاح حکم محرومیت 4 ساله اولیه در شورای صدور رای ایران نادو، پرونده به شورای استیناف نادوی ایران ارجاع شد، این شورا پس از بررسی های لازم ضمن محرز دانستن اصل تخلف و نبود دلایل کافی برای بخشودگی یا کاهش دوره محرومیت به استناد بند 10.9.1.1 از قوانین ملی مبارزه با دوپینگ و دو تخلف محرز شده (هر تخلف 4 سال محرومیت)، "سید امید جعفری" را به مدت 8 سال از تاریخ 1402/07/29 لغایت 1410/07/28 از تمامی فعالیت های ورزشی ملی و بین المللی محروم کرد. بر اساس بند 14.3 از مقررات ملی، لیست نفرات محروم روی وب سایت ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران منتشر شده، قابل دسترسی است و از طریق مطبوعات نیز علنی می‌شود.

منبع فارس
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
ارسال نظر

پربیننده ترین
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    آخرین اخبار