کدخبر : 7707 تاریخ انتشار :
A

تکواندو در 1402؛ طلای تاریخی، 4 سهمیه المپیک و دوپینگ!

تکواندو در 1402؛ طلای تاریخی، 4 سهمیه المپیک و دوپینگ!

تکواندوی ایران در سال ۱۴۰۲ به افتخاراتی همچون مدال طلای تاریخی ناهید کیانی در قهرمانی جهان و همچنین کسب ۴ سهمیه المپیک دست یافت، اما در مقابل، نتایج ضعیفی را در قهرمانی جهان و بازی‌های آسیایی رقم زد.

به گزارش ورزش 360، سال ۱۴۰۲ با تاریخسازی ناهید کیانی بانوی شایسته تکواندوی ایران با کسب مدال طلای رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۲۳ آغاز شد و در نهایت با بسته شدن پرونده تکواندوی ایران که موفق به کسب ۴ سهمیه با ارزش المپیک پاریس شد، به پایان رسید. تکواندوی ایران در سالی که گذشت اتفاقات تلخی همچون دوپینگ و محرومیت ۴ ساله دو ملی‌پوش ایران و نتایج ضعیف در رویداد‌های قهرمانی جهان و بازی‌های آسیایی را پشت سر گذاشت.

اردیبهشت ۱۴۰۲/ دوپینگ‌های سریالی و ادعای توطئه!

دوپینگ رضا کلهر، ملی‌پوش تکواندوی ایران و دارنده مدال برنز جهان در رقابت‌های گرنداسلم چین مثبت اعلام شد و او به همین دلیل ۴ سال از حضور در تمام رویداد‌ها محروم شد.

یک روز پس از انتشار این خبر، دوپینگ دانیال بزرگی، دیگر ملی‌پوش تکواندوی ایران نیز به دلیل مصرف دارویی از خانواده استروئید آنابولیک در همان رقابت‌های گرنداسلم چین مثبت اعلام شده و او نیز ۴ سال از حضور در تمام رویداد‌ها محروم شد. بزرگی در رقابت‌های گرنداسلم چین موفق به کسب مدال نقره شد و در ترکیب تیم اعزامی به رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۲۳ در باکو نیز حضور داشت.

مسئولان فدراسیون تکواندو و تیم ملی پس از مثبت شدن تست ۲ ملی‌پوش ایران، صحبت‌هایی را مبنی بر احتمال توطئه برخی افراد داخلی علیه تکواندو به دلیل دشمنی با فدراسیون تکواندو مطرح کردند که البته این ادعا‌ها هیچگاه ثابت نشد.

خرداد ۱۴۰۲: تاریخ سازی ناهید کیانی در قهرمانی جهان/ عملکرد ضعیف شاگردان مقانلو

در پایان رقابت‌های تکواندوی قهرمانی جهان ۲۰۲۳ در باکو پایتخت آذربایجان، ناهید کیانی نماینده وزن ۵۷- کیلوگرم تکواندوی ایران برای نخستین بار در تاریخ تکواندوی زنان ایران، موفق به کسب مدال طلای جهان شد.

در بخش مردان نیز متین رضایی و آرین سلیمی موفق به کسب ۲ مدال برنز برای ایران شدند و سایر شاگردان مقانلو بدون کسب مدال به کار خود پایان دادند تا یکی از ضعیف‌ترین نتایج تکواندوی ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان رقم بخورد.

در مجموع ۱۲ تکواندوکار ایران در بخش مردان و زنان با شکست مقابل رقبایشان از دور این رقابت‌ها کنار رفتند تا پرونده تکوراندوی ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان تنها با یک طلا و ۲ برنز بسته شود.

مهر ۱۴۰۲: ناکامی تاریخی تکواندو در بازی‌های آسیایی بدون مدال طلا!

تکواندوی ایران به عنوان یکی از رشته‌های پرافتخار ورزش ایران در ادوار بازی‌های آسیایی، برای نخستین بار در تاریخ بدون کسب مدال طلا به کار خود در بازی‌های آسیایی ۲۰۲۳ چین پایان داد. این تیم در شرایطی به کار خود در بازی‌های آسیایی پایان داد که برای اولین بار در تاریخ برگزاری بازی‌های آسیایی موفق به کسب مدال طلا نشد.

نتایج ضعیف تیم ملی تکواندو در مسابقات قهرمانی آسیا و دو دوره اخیر مسابقات جهانی با ناکامی در کسب مدال طلای بازی‌های آسیایی تکمیل شد. ۳ مدال نقره و ۵ برنز حاصل کار تکواندوی مردان و زنان ایران در این مسابقات بود.

ابراهیم قادری در ۱۹۸۶، فریبرز عسگری در ۱۹۹۴، مهدی بی‌باک در ۱۹۹۸، هادی ساعی در ۲۰۰۲، یوسف کرمی در ۲۰۰۶، محمد باقری‌معتمد، علیرضا نصرآزادانی و یوسف کرمی در ۲۰۱۰، فرزان عاشورزاده، بهنام اسبقی، مسعود حجی‌زواره و مهدی خدابخشی در ۲۰۱۴ و میرهاشم حسینی و سعید رجبی در ۲۰۱۸ موفق به کسب ۱۴ مدال طلا در هشت دوره قبلی تکواندو در بازی‌های آسیایی شده بودند. میرهاشم حسینی و سعید رجبی ۲ طلای ایران در دوره قبل بازی‌های آسیایی بودند.

*برکناری مقانلو از هدایت تیم ملی تکواندو

نرسیدن تکواندوی ایران به مدال طلای بازی‌های آسیایی برای نخستین بار در تاریخ این رشته، باعث بوجود آمدن انتقادات زیاد علیه کادر فنی تیم ملی تکواندو و رییس فدراسیون شد و در نهایت هادی ساعی تحت این فشار‌ها رای به برکناری سرمربی منتخب خود داد.

پس از این مسابقات، رقابت‌های گرندپری چین برگزار شد که هیچ کدام از ۷ نماینده تیم مردان ایران نتوانستند صاحب مدال شوند تا انتقادات از فدراسیون تکواندو و کادر فنی به اوج برسد.

پس از این نتایج کمیته فنی فدراسیون تکواندو در جلسه خود تصمیم به قطع همکاری با مقانلو گرفت و مجید افلاکی را به عنوان جانشین او معرفی کرد.

آذر ۱۴۰۲: مهران برخورداری به سهمیه المپیک رسید

مهران برخورداری نماینده وزن ۸۰- کیلوگرم تکواندوی ایران با کسب مدال طلای گرنداسلم ووشی در چین، سهمیه حضور در المپیک پاریس را از آن خود کرد تا به طور رسمی اولین تکواندوکار ایران در بازی‌های المپیک پاریس باشد.

دی ۱۴۰۲/ ناهید کیانی هم به المپیک پاریس رسید

فدراسیون جهانی تکواندو با ارسال نامه‌ای به فدراسیون تکواندو اعلام کرد ناهید کیانی با کسب رتبه چهارم رنکینگ المپیکی، جواز حضور در المپیک پاریس را کسب کرده است. کیانی تنها تکواندوکار ایران بود که با درخشش در رویداد‌های مختلف موثر در رنکینگ، موفق به کسب سهمیه المپیک پاریس از طریق رنکینگ شد.

اسفند ۱۴۰۲/ درخشش نعمت‌زاده و سلیمی با کسب سهمیه المپیک

مبینا نعمت زاده نماینده وزن ۴۹- کیلوگرم بانوان ایران و آرین سلیمی نماینده وزن ۸۰+ کیلوگرم مردان ایران با راهیابی به دیدار فینال رقابت‌های کسب سهمیه المپیک در قاره آسیا به عنوان آخرین فرصت رسیدن به المپیک پاریس، موفق به کسب سهمیه المپیک شدند تا تکواندوی ایران با ۴ نماینده عازم پاریس شود.

*هادی ساعی و آزمون بزرگی به نام المپیک

تکواندوی ایران در شرایطی با ۴ نماینده عازم المپیک پاریس می‌شود که انتظارات از تکواندوی ایران پس از نتایج ضعیفی که در رویداد‌های قهرمانی جهان، قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی کسب کرده است، بالاست و باید دید هادی ساعی رییس فدراسیون تکواندو از این آزمون سخت سربلند بیرون می‌آید یا خیر؟

 

منبع ايسنا
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
ارسال نظر

پربیننده ترین
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    آخرین اخبار