کدخبر : 7740 تاریخ انتشار :
A

سال رویایی برای تکواندو و جودو ایران

سال رویایی برای تکواندو و جودو ایران

در سالی ۱۴۰۲ تکواندو ایران موفق شد در بخش مردان و بانوان چهار سهمیه حضور در المپیک پاریس را کسب کند و جودوی ایران هم پس از چهار سال تعلیق نایب قهرمان کاتا دنیا شد.

به گزارش ورزش 360، سال ۱۴۰۲ سال سخت و پرترافیکی برای تکواندو ایران بود و حاصل تلاش نمایندگان تکواندو ایران در ۲۱ رویداد جهانی، آسیایی، گرنداسلم، گرندپری و … در رده‌های سنی مختلف کسب نزدیک به ۱۷۰ مدال طلا، نقره و برنز بود. 

از سوی دیگر کسب مدال طلای ناهید کیانی در مسابقات قهرمانی جهان و قرار گرفتن تیم ملی بانوان روی سکوی پنجم جهان از بهترین نتایجی بود که سال گذشته برای نخستین بار در تاریخ تکواندو ایران رقم خورد. 

برگزاری چهار رویداد بین المللی در بالاترین سطح کمی و کیفی، دوره‌های آموزشی، آزمون‌ها، لیگ‌های مختلف در هر دو گروه بانوان و آقایان از برنامه‌هایی بود که به خوبی فدراسیون تکواندو برگزار کرد.

تکواندو یکی از رشته های رزمی المپیکی است که مسوولان ورزش روی این رشته در بازیهای المپیک پاریس حساب ویژه ای باز کرده اند و امیدوار هستند که از چهار سهمیه کسب شده در بخش مردان و بانوان مدال های خوش رنگی برای کاروان ورزش ایران و تکواندو  بدست بیایید.

بیژن رفت و‌ برگشت، دیگر برنگشت و افلاکی آمد!

پس از آنکه تیم ‌ملی تکواندو مردان در بازی های آسیایی هانگژو و مرحله سوم مسابقات گرندپری سال ۲۰۲۳ و چندین رویداد بین‌المللی با بیژن مقانلو سرمربی وقت تیم ملی مردان نتوانست نتیجه مطلوبی را کسب کند پس از جلسه کمیته فنی فدراسیون تکواندو؛  مقانلو از قطع همکاری خود با تیم ملی مردان در فضای مجازی خبر داد، اما بلافاصله جایگزین وی معرفی شد، مجید افلاکی که پس از دوران قهرمانی با چند مربی از جمله مهماندوست و مقانلو در کادر فنی تیم ملی کار کرده بود به عنوان سر مربی انتخاب و روی صندلی کوچ  تیم‌ملی به عنوان نشست!حالا قرار است تکواندو ایران پس از سال ها تلاش با چهار بازیکن در بخش مردان و بانوان با هدایت مجید افلاکی و مینو مداح در بزرگترین آوردگاه دنیا یعنی المپیک حضور داشته باشد و این مربیان در پاریس روی صندلی کوچ بنشینند.

ردپای توطئه در اردوی تیم ملی تکواندو

تکواندو در سال ۱۴۰۲ سال بسیار خوبی را برای ورزش ایران رقم زد اما اتفاقاتی نیز در سال گذشته رخ داد که حواشی هم برای این رشته به همراه داشت. ماجرای دوپینگی شدن ملی پوشان به سرعت بازتاب منفی برای تکواندو ایران داشت و در همین حواشی رخ داده اصغر رحیمی سرپرست دبیری فدراسیون تکواندو در واکنش به مثبت شدن تست دوپینگ  ملی‌پوشان ایران، گفت: بنظرم این یک توطئه است و از دستگاه‌های امنیتی خواستیم وارد ماجرا شوند.پس از اعلام شدن تست کلهر  و بزرگی بارها جلسه داشتیم و خیلی بررسی کردیم و بنظر می‌رسد این یک توطئه از سوی کسانی است که سال‌ها در تکواندو منافع داشتند و حالا دستشان کوتاه شده است.

تکواندو با کسب کامل سهمیه المپیک، چهار ستاره شد

تیم ملی تکواندو ایران با دو نماینده، مبینا نعمت زاده در وزن ۴۹- کیلوگرم بانوان و آرین سلیمی وزن ۸۰+ کیلوگرم مردان به مسابقات گزینشی قاره‌ای اعزام شده بود که هر دو موفق به کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۴ پاریس شدند تا با احتساب دو سهمیه قبلی که مهران برخورداری در وزن ۸۰+ کیلوگرم و ناهید کیانی در وزن ۵۷- کیلوگرم کسب کرده بودند، تکواندو ایران با چهار سهمیه خود را برای حضوری موفق در این دوره از بازی‌ها آماده کند.

پایان تعلیق چهار ساله جودو ایران

قطار جودو ایران سرانجام پس از چهار سال تعلیق ظالمانه در تاریخ ۲۷ شهریورماه دوباره به روی ریل قهرمانی بازگشت. ملی پوشان کشورمان که چهار سال به دلیل رفتارهای پر از اشتباه و خودخواهانه سعید مولایی  به دور از میادین بین المللی بودند، دوباره پا روی تاتامی بین المللی گذاشتند و دوباره افتخار آفرینی کردند. جودو ایران تنها چند روز پس از پایان تعلیق چهار ساله و‌ دور بودن از میادین بین المللی، بلافاصله در بازی های آسیایی هانگژو به روی تاتامی رفت، هرچند که به دلیل دوری چهار ساله از میادین بین المللی خیلی کسی انتظار موفقیت از جودوکاران ایرانی را نداشت اما جودوکاران نشان دادند که در طول چهار سال تعلیق و پایبندی به آرمان های نظام،همچنان خون در رگ های جودو ایران جریان دارد و با مبارزاتی که مردان و بانوان کشورمان روی تاتامی چین داشتند، مسوولان را به آینده جودو ایران امیدوار کردند.

کاتای جودو ایران با نایب قهرمانی در جهان تاریخ ساز شد

تیم ملی کاتا جودو ایران با کسب دو مدال طلا و یک مدال برنز در مسابقات جهانی ضمن کسب عنوان نایب قهرمانی در جهان، برای نخستین بار تاریخ ساز شد.

رقابت‌های جهانی کاتا جودو طی روزهای ۶ و ۷ آبان به میزبانی ابوظبی امارات برگزار شد و در پایان این مسابقات تیم ایران با کسب دو مدال طلا، یک مدال برنز و دو‌عنوان چهارمی ضمن تاریخ‌سازی در کیفیت مدال موفق شد در مجموع پنج کاتا به عنوان نایب قهرمانی جهان دست پیدا کند.

پس از پایان چهار ساله تعلیق جودو ایران،ملی پوشان نوجوان و جوانان کشورمان آبان ماه سال ۱۴۰۲ در مسابقات جودو قهرمانی آسیا که به میزبانی ازبکستان در تاشکند برگزار شد، حضور پیدا کردند، ابتدا تیم ملی کشورمان در مسابقات نوجوانان موفق به کسب یک مدال نقره شد.

ابوالفضل محبی در وزن ۹۰- کیلوگرم نوجوانان کشورمان پس از شکست حریفان خود به مدال نقره دست یافت و پس از آن با پرچم حضرت ابوالفصل(ع) در سالن مسابقات دور افتخار زد. در ادامه این رقابت ها و در رده سنی جوانان قهرمانی آسیا که  با حضور ۱۷۲ جودوکار از ۱۵ کشور به میزبانی ازبکستان برگزار شد، با کسب دو مدال برنز یاقوتی و موحد برای نمایندگان کشورمان به پایان رسید.

ایران برای نخستین بار در تاریخ جودو میزبان مسابقات آسیایی شد

در چارچوب برگزاری مسابقات جودو نوجوانان و جوانان آسیا که آبان ماه سال گذشته به میزبانی کشور ازبکستان برگزار شد، آرش میراسماعیلی رئیس فدراسیون جودو کشورمان با «عبید الانزی‌» رئیس اتحادیه جودو آسیا دیدار و گفت و گویی داشت. در این دیدار میراسماعیلی پیشنهاد میزبانی مسابقات جام باشگاه های آسیا در رده سنی جوانان و بزرگسالان و قهرمانی کاتا آسیا را به رئیس اتحادیه جودو آسیا ارائه کرد که سرانجام مسوولان اتحادیه جودو آسیا پس از بررسی های لازم با میزبانی ایرانی برای برگزاری این دو رویداد موافقت کردند.

طبق پیشنهاد فدراسیون جودو کشورمان، قرار است این رقابت ها اواخر خردادماه سال ۱۴۰۳ به میزبانی ایران و در جزیره کیش برگزار شود. برگزاری مسابقات جام باشگاه های آسیا و قهرمانی کاتا آسیا برای نخستین بار در تاریخ جودو به میزبانی فدراسیون جودو کشورمان برگزار خواهد شد.

برنز فتحی پور در جام ریاست جمهوری تاجیکستان

تیم ملی جودو مردان کشورمان که چهار سال تعلیق را پشت سرکذاشته بود، در مهرماه سال ۱۴۰۲ با ترکیب سه ملی پوش در تورنمنت بین المللی جام ریاست جمهوری حضور پیدا کرد و در پایان مهدی فتحی پور نماینده وزن ۸۱- کیلوگرم مردان کشورمان مثفق به کسب مدال برنز شد، ابوالفضل محمودی جودوکار وزن ۶۶-کیلوگرم کشورمان نیز به عنوان پنجمی دست یافت.

مریم بربط نماینده احتمالی جودو ایران در المپیک پاریس

پس از رایزنی های آرش میراسماعیلی رئیس فدراسیون جودو کشورمان با ویزر رییس فدراسیون جهانی، او قول داده است که یک سهمیه به صورت وایلد کارت به جودو ایران بدهد و احتمالا این سهمیه نیز در بخش بانوان باشد و مریم بربط ستاره نه چندان دور جودو بانوان در رده سنی نوجوانان و جوانان این بار در رده سنی بزرگسالان در المپیک پاریس به عنوان نماینده بانوان در این آوردگاه بزرگ دنیا حضور داشته باشد.

منبع فارس
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
ارسال نظر

پربیننده ترین
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    آخرین اخبار