کدخبر : 14920 تاریخ انتشار :
A
با تغییر دولت فرصت تغییرات بزرگ وجود دارد

فرق دارد چه کسی سرمربی تیم ملی فوتبال باشد

فرق دارد چه کسی سرمربی تیم ملی فوتبال باشد

تیم ملی ایران این نگرانی را داشت که با وجود قرار گرفتن در سبد نخست قرعه‌کشی مرحله سوم انتخابی جام‌جهانی ممکن بود در گروه مرگ قرار گرفته و کارش برای حضور در جام‌جهانی 2026 دشوار شود.

به گزارش ورزش 360، البته با توجه به اینکه در دوره پیش روی جام‌جهانی قرار است 48 تیمی شده و سهمیه قاره آسیا با 8.5 تیم افزایش یافته است عملا نرسیدن به جام‌جهانی برای یکی از قدرت‌های برتر فوتبال قاره مانند ایران اتفاقی دور از ذهن به نظر می‌رسد و هر چقدر هم که سرمربی تیم ملی و دستیارانش تلاش کنند تا نشان دهند بسیاری از تیم‌های آسیایی می‌توانند برای فوتبال ما مشکل‌ساز شوند اما ناگفته پیداست که تیم ما با انبوهی از ستاره‌ها و بازیکنان سرشناس و لژیونر به‌راحتی می‌تواند جواز حضور در جام‌جهانی 2026 را کسب کند.

پس از برگزاری قرعه‌کشی این مرحله نیز مشخص شد که تیم ما در گروهی آسان قرار گرفته و حتی صدرنشینی در چنین گروهی که قدرت‌های سنتی فوتبال آسیا در آن حضور ندارند دور از دسترس نیست. اگر چه امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم ملی بلافاصله پس از قرعه‌کشی در مصاحبه‌ای عنوان کرد که تیم ما در گروه سختی قرار گرفته است. این در حالی است که به اذعان بسیاری از کارشناسان ما در این دوره و با توجه به تیم‌هایی که می‌توانستند در گروه ما قرار بگیرند کار راحتی برای صعود داریم و شاید ادعای سرمربی تیم ملی بیشتر برای این بوده که فشار را از روی تیمش بردارد. 

با این حال مرور حرف‌های چند وقت اخیر قلعه‌نویی نشان می‌دهد که او معمولا سعی می‌کند رقبای تیم ملی را قدرتمند جلوه داده و از طرفی با تاکید بر این نکته فوتبال در آسیا پیشرفت کرده و قدرت تیم‌ها به هم نزدیک شده است حتی از برتری برابر تیم‌هایی چون سوریه، فلسطین و هنگ‌کنگ نیز یک موفقیت بزرگ و ویژه برای خود و دستیارانش بسازد. البته این نکته که سرمربی تیم ملی بالاخره قبول کرد که تیمش در جام ملت‌ها ایرادات فنی داشته بسیار مثبت است اما روندی که تیم ملی در ماه‌های اخیر داشته و به‌خصوص حاشیه‌هایی که به‌تدریج افشا می‌شود نگرانی‌های زیادی را به دنبال داشته است. 

از سوی دیگر تیم ملی به هیچ عنوان نمایشی تاکتیکی و چشم‌نواز حتی برابر رقبای درجه دو و سه خود ارائه نمی‌کند و این موضوع برای تیمی که حالا دیگر هدفش نه‌فقط صعود به جام‌جهانی بلکه حضوری موفق در این تورنمنت و رسیدن به مراحل بالاتر است اصلا قابل قبول نیست. حتی شنیده می‌شود سرمربی تیم ملی از طریق یکی از دستیارانش به برخی بازیکنان ملی‌پوش و پدیده‌های شاغل در لیگ ایران پیغام داده که بهتر است لژیونر شده و حضور در لیگ‌های درجه دو اروپایی را به بازی در لیگ برتر ایران ترجیح دهند. قلعه‌نویی که زمانی یکی از منتقدان جدی کارلوس کی‌روش بود حالا ایده‌ها و کنش‌های او را تکرار می‌کند. 

با مرور تمامی این اتفاقات و با توجه به اینکه تیم ملی در گروه راحتی قرار گرفته و دغدغه چندانی برای صعود به جام‌جهانی ندارد این بهترین فرصت است تا وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال تصمیمی منطقی و آینده‌نگرانه گرفته و به سراغ استخدام یک سرمربی بزرگ و صاحب‌سبک خارجی بروند تا در فرصت دوساله باقی‌مانده تا شروع رقابت‌های جام‌جهانی 2026 او فرصت کافی برای شناخت از ملی‌پوشان و آماده‌سازی آنها برای حضوری موفق در این تورنمنت مهم را داشته باشد تا به کمک ایده‌های نو و مدرن فوتبال روز دنیا بتوانیم در جام‌جهانی حرفی برای گفتن داشته باشیم و به صرف حضور در این تورنمنت اکتفا نکنیم. این می‌تواند یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های دولت جدید پس از انتخابات پیش رو باشد تا تیم ملی از وضعیت نگران‌کننده کنونی خارج شود. 

منبع فرهیختگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ورزش ۳۶۰ هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
ارسال نظر

پربیننده ترین
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    آخرین اخبار