کدخبر : 15749 تاریخ انتشار :
A

اختلاف بین علما درباره علی دایی

اختلاف بین علما درباره علی دایی

با گلزنی لیونل مسی در مسابقه نیمه نهایی کوپاآمریکا 2024 برابر کانادا بار دیگر نام علی دایی در رسانه های ورزشی دنیا مطرح شد.

به گزارش ورزش 360، تا جایی که ذهن هواداران فوتبال در ایران یاری می‌کند علی دایی با 109 گل ملی مدت ها آقای گل فوتبال ملی بود تا اینکه کریستیانو رونالدو رکورد شهریار فوتبال ایران را شکست. با گلزنی لیونل مسی در مسابقه نیمه نهایی کوپاآمریکا 2024 برابر کانادا حالا فوق ستاره آرژانتینی به 109 گل ملی رسید و بار دیگر نام علی دایی در رسانه های ورزشی دنیا مطرح شد. 

اما سوالی که مطرح می‌شود این است که علی دایی 109 گل ملی دارد یا 108 گل؟ چراکه در بسیاری از رسانه های مطرح دنیا اعلام شد مسی با عبور از رکورد علی دایی به دومین گلزن برتر مسابقات ملی تبدیل شده است در صورتیکه ایرانیان تصور میکنند لیونل مسی به رکورد اسطوره فوتبال کشورمان رسیده و باهم برابر هستند.

در بسیاری از طرح های گرافیکی علی دایی با 108 گل زده نشان داده می‌شود همین موضوع باعث شد به گذشته رجوع کنیم و در دل تاریخ به دنبال جواب این سوال بگردیم که کدام گل علی دایی را به نامش ثبت نکردند؟

ییی

دایی، اسطوره بی‌بدیل فوتبال ایران، تا همین 2-3 سال قبل با زدن 109 گل ملی، رکورددار گل‌های زده در این عرصه بود ولی بعدها کریستیانو رونالدو، فوق ستاره پرتغالی، از راه رسید و این رکورد را شکست و بهبود بخشید. البته که این تمام ماجرا نیست؛ چرا‌که فیفا بعدها با منتشرکردن اطلاعاتی درباره یکی از دیدارهای تیم ملی فوتبال ایران، یکی از بازی‌ها و گل‌های زده ملی علی دایی را از چرخه خارج کرد و باعث شد تا این‌طور تلقی شود که تعداد گل‌های ملی علی دایی نه 109 گل، بلکه 108 گل است.

ماجرای این یکی کمی عجیب و غریب است؛ چراکه علی دایی سال 2000 در جدال با اکوادور گل‌زنی کرده ولی فیفا سه سال پیش و در سال 2020، این بازی را از چرخه بازی‌های رسمی تیم ملی خارج کرد. ظاهرا اکوادور در آن بازی نه با تیم اصلی بلکه با تیم زیر 23 سال‌ها یا المپیکش در بازی حاضر شده است. تیم ملی در اوایل سال 2000 برای برگزاری سه بازی دوستانه به آمریکا رفت که یکی از آن مسابقات با تیم ملی اکوادور بود؛ همان دیداری که برای اولین بار جواد نکونام هم به میدان رفت. مرور اسناد تاریخی نشان می‌دهد سرمربی تیم ملی اکوادور در آن مقطع، هرنان داریو گومز بوده ولی در آن مسابقه مربی‌ای به نام آلفردو انکالادا سکان هدایت این تیم را بر عهده داشته و همین مسئله باعث شده تا فیفا این بازی را ملی حساب نکند. تیمی که اکوادور در آن مسابقه به زمین فرستاد، متفاوت از تیمی بود که سال بعد در مقدماتی جام‌ جهانی ۲۰۰۲ و سال بعد از آن در خود جام‌ جهانی بازی کرد و ظاهرا بنا بر این دلایل، فیفا این بازی را در زمره بازی‌های ملی قرار نداده است.

همان‌طور که عنوان شد، در آن مسابقه علی دایی هم حضور داشت و با این شرایط تنها بازی ملی کم‌شده دایی مقابل اکوادور است. در آن بازی که با پیروزی ۲ بر یک ایران به پایان رسید، گل اول ایران توسط علی دایی وارد دروازه حریف شد و در صورت حذف این مسابقه از فهرست بازی‌های ملی یک گل از مجموع گل‌های ملی دایی کسر شده است. این اتفاقات در شرایطی در سطح ملی ایران از یک سو و در آمار شخصی علی دایی از سوی دیگر رخ داده که فیفا بارها تعداد گل‌های زده علی دایی در عرصه ملی را 109 تا حساب کرده است.

حالا این مورد فرع داستان است؛ چرا‌که چه با 108 گل و چه با 109 گل، اسم علی دایی دوباره این روزها مطرح شده و فضایی مشابه با زمانی که کریستیانو رونالدو قصد داشت رکورد دایی را بشکند، در رسانه‌های دنیا به وجود آمده است. درست است که رکورد علی دایی دوباره شکسته شده و او به رتبه سوم برترین گل‌زنان تاریخ ملی در دنیا فرستاده شد ولی این واقعیت را نباید از یاد برد که شکسته‌‌شدن این رکورد به دست ابر‌ستاره‌هایی همچون رونالدو و مسی، اهمیت کاری را که علی دایی انجام داده‌ برجسته و پررنگ می‌کند.

در کنار این مورد، اسم علی دایی هر بار که در چنین مواردی در فوتبال مطرح می‌شود، یادآور فوتبال ایران خواهد بود که دوباره سودش را کشور خواهد برد. اگرچه این اولین‌بار نیست و احتمالا آخرین بار هم نخواهد بود که اسم علی دایی در تاریخ فوتبال تبدیل به شناسنامه فوتبال ایران می‌شود، ولی رفتاری که با این ستاره در ایران می‌شود، چندان زیبنده نیست. واضح است منظور، رفتار مسئولان با علی دایی است. او سال‌هاست از مربیگری در فوتبال ایران دور مانده و اگرچه می‌گوید تصمیمی خودخواسته است ولی ایجاد محدودیت‌های گاه‌ و بیگاه برای او که اسمش اعتباری برای فوتبال ایران است، می‌تواند موجبات ناامیدی بیشتر برای او شود.

داستان ممنوع‌الخروجی‌اش، پلمب رستوان و مغازه، بازگرداندن هواپیمایی که حامل همسر و فرزند او بود، ضبط پاسپورت و ممنوع‌المعامله‌شدن‌ اتفاقاتی است که بر علی دایی در این یکی دو سال رفته است. اگرچه با درایت مسئولان تعداد زیادی از این محدودیت‌ها برداشته شده و علی دایی مشکلات گذشته را ندارد ولی پسندیده است که در چنین فضایی که دنیا، فوتبال ایران را به اسم علی دایی می‌شناسد، از ظرفیت جهانی او استفاده شود تا سودش را ایران ببرد. بدیهی است که برای رسیدن به چنین هدفی، ابتدا باید قدردان جایگاه علی دایی و چهره‌های مشابه در داخل بود و سپس از اعتبار آنها به سود منافع فوتبالی بهره برد.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ورزش ۳۶۰ هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
ارسال نظر

پربیننده ترین
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    آخرین اخبار