کدخبر : 15841 تاریخ انتشار :
A

مهدی طارمی، چهارمین ایرانی در سرزمین چکمه‌ها

مهدی طارمی، چهارمین ایرانی در سرزمین چکمه‌ها

به بهانه پیوستن مهاجم تیم ملی کشورمان به تیم فوتبال اینترمیلان، به بررسی سابقه حضور بازیکنان ایرانی در فوتبال ایتالیا پرداخته‌ایم.

به گزارش ورزش 360، مهدی طارمی جدیدترین بازیکن ایرانی است که بازی در سری‌آ را تجربه خواهد کرد. او بامداد چهارشنبه وارد ایتالیا شد و قرار است روز جمعه پس از انجام دومین تست پزشکی قراردادش را با نراتزوری امضا کند.

پیوتر زیلینسکی با انتقال آزاد و جوزپ مارتینز از جنوا با قرارداد دائمی ۱۵ میلیون یورویی، ۲ بازیکنی هستند که باشگاه اینتر به طور رسمی خبر از عقد قرارداد با آنها داده است و گفته می‌شود روز جمعه هم قرارداد طارمی به طور رسمی با اینتر امضا خواهد شد تا این مهاجم ایرانی سومین خرید شاگردان سیمئونه اینزاگی لقب بگیرد.

طارمی فصل گذشته هم این فرصت را داشت که بازی در لیگ ایتالیا را تجربه می‌کند اما در حالی که در آستانه امضای قرارداد با آ.ث میلان بود، توافق نهایی به دلیل مبلغ پایین پیشنهادی صورت نگرفت تا او همچنان با پورتو ادامه بدهد. امسال اما اینتر مانند رقیب سنتی‌اش عمل نکرد و از زمستان پارسال توافق با طارمی را نهایی کرد تا او تابستان و پس از پایان قراردادش با پورتو و به عنوان بازیکن آزاد راهی میلان شود و در فصل ۲۰۲۵-۲۰۲۴ پیراهن آبی‌های این شهر را بپوشد.

پس از علی سامره، رحمان رضایی و سردار آزمون، طارمی چهارمین بازیکن ایرانی است که بازی در سری‌آ را تجربه می‌کند. به بهانه حضور طارمی در اینتر، عملکرد لژیونرهای سابق در ایتالیا را بررسی کرده‌ایم.

1893802_588

رحمان رضایی؛ باسابقه‌ترین ایرانی شاغل در فوتبال ایتالیا

رضایی را باید پرسابقه‌ترین بازیکن ایرانی فوتبال ایتالیا به حساب آورد که در هفت سال حضورش در ایتالیا، ۱۷۴ بازی در سری‌آ، سری‎‌ب و جام حذفی این کشور انجام داد و ۱۴ هزار و ۷۶۵ دقیقه به میدان رفت. او ۸ گل به ثمر رساند و ۲ پاس گل داد.

مدافع اسبق تیم ملی فوتبال و دستیار فعلی امیر قلعه‌نویی، سرمربی یوزها، سال ۲۰۰۱ پس از درخشش در ذوب‌آهن و تیم ملی به پروجیای ایتالیا پیوست و ماجراجویی او در فوتبال این کشور آغاز شد. رضایی در مدت ۲ فصل حضور در پروجیا، تبدیل به یکی از مدافعان ثابت این تیم شد و در ۴۰ دیدار، ۳ هزار و ۲۶۸ دقیقه به میدان رفت و ۵ گل به ثمرساند.

طارمی، چهارمین ایرانی در سرزمین چکمه‌ها؛ مروری بر عملکرد لژیونرهای ایرانی در سری‌آ

رضایی سال ۲۰۰۳ به تیم مسینا پیوست و ۳ فصل در این تیم در سری‌آ و سری‌ب بازی کرد. رضایی در مسینا در ۱۰۹ دیدار به میدان رفت و در ۹ هزار و ۷۶۹ دقیقه بازی، ۲ گل نیز برای این تیم به ثمر رساند.

لیوُرنو، ایستگاه پایانی رضایی در فوتبال ایتالیا بود. او سال ۲۰۰۶ به این تیم پیوست و در مدت ۲ سال حضور در این باشگاه، در ۲۵ دیدار به میدان رفت و در مجموع یک‌هزار ۷۲۸ دقیقه بازی، یک گل هم برای این تیم به ثمر رساند.

رضایی در سال ۲۰۰۸ و پس از هفت سال ایتالیا را ترک کرد و برای ادامه فوتبالش به ایران بازگشت و لباس پرسپولیس را پوشید.

علی سامره؛ یک انتقال ناموفق و هیچ

مهاجم اسبق استقلال دیگر بازیکن ایرانی است که سابقه حضور در لیگ ایتالیا را دارد. سامره پس از درخشش در استقلال، مشتری ایتالیایی پیدا کرد و پروجیا در سال ۲۰۰۱ او را هم به طور قرضی از استقلال به خدمت گرفت.

طارمی، چهارمین ایرانی در سرزمین چکمه‌ها؛ مروری بر عملکرد لژیونرهای ایرانی در سری‌آ

خلاف رضایی، حضور سامره در ایتالیا طولانی نشد و او تنها یک فصل در سری‌آ بازی کرد. سامره در هفت دیدار برای پروجیا به میدان رفت و در ۲۲۰ دقیقه بازی برای این تیم در سری‌آ نتوانست حتی یک گل هم به ثمر برساند. او سال ۲۰۰۲ پس از تجربه ناموفق بازی در سری‌آ به استقلال بازگشت.

سردار آزمون؛ درخششی که تمدید نشد

پس از یک تجربه ناموفق و نیمکت‌نشینی در بایرلورکوزن، آزمون ابتدای فصل ۲۰۲۴-۲۰۲۳ به طور قرضی از بوندسلیگا راهی سری‌آ شد و پیراهن آاس رم را بر تن کرد. آزمون در رم گرچه بیشتر به عنوان ذخیره و بازیکن جایگزین وارد زمین می‌شد اما توانست در مدت یک فصل حضورش در المپیکو، در سری‌آ، لیگ اروپا و جام حذفی ایتالیا در مجموع ۲۹ بازی برای رم انجام دهد. او در ۸۰۱ دقیقه بازی برای رم، ۳ گل زد و ۴ پاس گل داد.

طارمی، چهارمین ایرانی در سرزمین چکمه‌ها؛ مروری بر عملکرد لژیونرهای ایرانی در سری‌آ

پس از پایان فصل گذشته، باشگاه رم حضور قرضی سردار را تمدید نکرد و این بازیکن این روزها به دنبال حضور در یک باشگاه جدید است.

منبع ایرنا
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ورزش ۳۶۰ هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
ارسال نظر

پربیننده ترین
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    آخرین اخبار