کدخبر : 6494 تاریخ انتشار :
A

حمایت ‌ دایی از قلعه‌نویی؛ واقعا؟

حمایت ‌ دایی از قلعه‌نویی؛ واقعا؟

پرسش اینجاست که با توجه به طرح انتقادهای مکرر علی دایی از سبک تیم ملی، دستیاران امیر قلعه‌نویی و نتایج سینوسی، آیا او حامی امیر قلعه‌نویی است؟

به گزارش ورزش 360، ​داستان دستاورد تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا و سبک بازی تیم امیر قلعه‌نویی در این تورنمنت، موضوعی تکراری است که شاید نیازی به مرور کلی‌اش نباشد. کل داستان حول دو محور اصلی می‌چرخد؛ تعداد زیادی از مردم و کارشناسان فوتبال، بازی‌های تیم ملی را پرنوسان و ضعیف توصیف کرده و تعدادی دیگر که دست بر قضا دستیاران امیر قلعه‌نویی، خود سرمربی و نزدیکان به او هستند، ایران را در حد قهرمانی بالا برده و با استفاده از عباراتی مانند «شانس» و «فوتبال است دیگر» سعی کرده‌اند ناکامی تیم ملی در قطر را توجیه کنند. در این بین به نظر می‌رسد پس از اقدام عجولانه مسئولان فدراسیون فوتبال برای تمدید قرارداد امیر قلعه‌نویی تا جام جهانی، تعدادی هم درپی بالابردن ارزش‌های کار تیم ملی در قطر، با استناد به فعل و سخن اسطوره‌های فوتبال ایران هستند. در این مورد مشخص می‌توان تعدادی از افزاد نزدیک‌تر به امیر قلعه‌نویی را هم مورد بحث قرارداد که با روایت‌های ناقص، در تلاش برای القای این موضوع هستند که سرمربی تیم ملی، حمایت چهره‌های مهمی از جمله علی دایی را دارد.

برای روشن‌شدن این بحث کافی است به موضوعی که اخیرا توسط یکی از خبرنگاران نزد قلعه‌نویی مطرح شده برگشت تا بخشی از ابهامات موجود روشن شود. خبرنگار به قلعه‌نویی می‌گوید «علی دایی از شما حمایت کرده» و قلعه‌نویی در ادامه به تعریف و تمجید از دایی می‌پردازد و بقیه ماجراهایش. علی دایی شناخته‌شده‌ترین چهره ورزشی ایران است و همان‌طورکه قلعه‌نویی تأکید دارد، شناسنامه فوتبال ایران این کشور به‌شمار می‌رود. «شاید» علی دایی از قلعه‌نویی حمایت کرده باشد. «شاید» منظورش از اینکه گفته چرا مهدی تاج برکنار نمی‌شود، به زعم دوستان قلعه‌نویی حمایت از سرمربی تیم ملی است ولی واضح است که اینجا هم تعبیر کاملی صورت نگرفته است.

دایی پیش از این در چند نوبت عنوان کرده بود هرکس سرمربی تیم ملی باشد به او احترام می‌گذارد. او درباره کارلوس کی‌روش هم چنین نظری داشت ولی در همین مصاحبه آخرش حضور کی‌روش را بی‌فایده توصیف و از او انتقاد کرده بود. نکته جالب‌تر اینکه دایی در همین مصاحبه اخیر که به زعم «عده‌ای» از قلعه‌نویی حمایت کرده، کلی انتقاد از تیم ملی داشته است. حالا پرسش اینجاست که با توجه به طرح انتقادهای مکرر علی دایی از سبک تیم ملی، دستیاران امیر قلعه‌نویی و نتایج سینوسی، آیا او حامی امیر قلعه‌نویی است؟ «شاید» چنین باشد ولی بد نیست به جای تکیه بر یک جمله، انتقادهای علی دایی از همین تیم قلعه‌نویی هم شنیده شود. شاید افرادی که از حضور قلعه‌نویی نفع زیادی می‌برند، وقت آن‌چنانی برای مرور صحبت‌های دایی درباره تیم ملی نداشته باشند، پس بد نیست برای یادآوری، چند جمله شهریار فوتبال ایران درباره تیم ملی در جام ملت‌ها به اختصار مرور شود.

 ‌نتایج تیم ملی: به اعتقاد من، تیم ایران در قطر یک روند سینوسی را طی کرد. یک بازی خوب بود، یک بازی بد. یک نیمه خوب بود و یک نیمه بد. همچنان عقیده دارم و پیش از این هم به شما گفته بودم، نتیجه کلی تیم‌ ملی در قطر برمی‌گردد به این مهم که بازی‌های تدارکاتی مناسبی برای آماده‌شدن جهت حضور در چنین تورنمنت بزرگی مهیا نشد. من می‌گویم به همان دلیل عدم انجام بازی‌های تدارکاتی مناسب پیش از سفر به قطر، تا بازی آخر ارنج اصلی‌مان را پیدا نکرده بودیم.

کارنامه تیم ملی: خدمت شما عرض کردم، ما یک بازی خوب بودیم و یک بازی بد. بازی برابر ژاپن که به آن اشاره کردید، نیمه دوم چنان فوتبالی ارائه کردیم که هر تیمی برابر ایران قرار می‌گرفت، عاقبتی جز شکست نصیبش نمی‌شد. تیم ملی در دو دهه اخیر هرچند سال یک‌ بار از این نمایش‌ها داشته. بله، واقعا حیف شد که نتوانستیم به قهرمانی برسیم. خب این هم که نتیجه نگرفتیم و بیاییم از کارنامه تیم‌ ملی در بازی‌های قطر دفاع کنیم، درست نیست.

کانال تلگرامی کادر فنی برای مهار اکرم عفیف: من هم چنین موضوعی را شنیدم. اگر واقعا چنین کار‌هایی کرده بودیم، به نظر من اکرم عفیف، بهترین بازیکن زمین در بازی برابر ایران بود. کما اینکه دیدید بهترین بازیکن جام‌ملت‌ها هم لقب گرفت. هم گل زد، هم گل ساخت و دست آخر هم باعث اخراج شجاع خلیل‌زاده شد. هر کاری که یک بازیکن می‌توانست برابر حریفش انجام بدهد، این بازیکن قطری برابر ما انجام داد؛ بنابراین باید اعتراف کرد که کانال تلگرامی‌تان کارایی مدنظرتان را نداشت. یا اطلاعات درستی درباره این بازیکن در این کانال وارد نشده بود یا بازیکنان به صحبت‌های مطرح گوش نکردند.

دستیاران قلعه‌نویی: نمی‌توانم نظر پیش‌کسوتان محترم فوتبالمان را رد کنم. نظرشان درست بوده است. کمک‌های تیم‌ ملی که بازیکنان موفقی بوده‌اند، اما آیا در زمینه مربیگری هم روزمه و کارنامه درخشانی داشته‌اند؟ به عنوان نفر اول یک کادر فنی چه رزومه‌ای داشته‌اند؟ یا اصلا در این حد کار حرفه‌ای کرده بودند؟ بنابراین من حق را به کارشناسان و پیش‌کسوتان می‌دهم. »

حالا شاید مرور بخشی از صحبت‌های دایی که اخیرا منتشر شده، کمک بیشتری کند تا واقعیت آن‌طور‌که باید و شاید، مخابره شود. شاید نتیجه‌گیری صحبت‌های علی دایی در همان بخش کارنامه تیم ملی که می‌گوید: «وقتی نتیجه نگرفته‌ایم، دفاع‌کردن از کارنامه تیم در بازی با قطر درست نیست» به اندازه کافی روشن‌کننده ابهام به‌وجود‌آمده باشد. هرچند همچنان تأکید روی این موضوع ضروری است که علی دایی حتی اگر حامی صد درصدی قلعه‌نویی هم باشد، از این تیم و نتایجی که به دست آمده، انتقادات روشنی دارد. پس، پسندیده است که همه واقعیت روایت شود نه آن بخشی که خوشایند عده‌ای است.

 

منبع شرق
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
ارسال نظر

پربیننده ترین
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    آخرین اخبار