کدخبر : 6959 تاریخ انتشار :
A

جواد نکونام در دادگاه دربی: متهم برنده شد!

جواد نکونام در دادگاه دربی: متهم برنده شد!

​شاید سبک بازی تیم نکونام در دربی پایتخت مخالفانی داشته باشد اما این تساوی و کسب یک امتیاز ممکن است در پایان فصل ضامن قهرمانی استقلال شود و آبی ها جام را بالای سر ببرند.

به گزارش ورزش 360، با وجود گذشت چند روز از دربی پایتخت، اما همچنان صحبت در خصوص این دیدار و سبک بازی دو تیم، داغ بوده و سوژه مباحث فوتبالی علاقه مندان به دو تیم است. بدون شک دربی شماره ۱۰۳ یکی از کم موقعیت‌ترین و خسته کننده ترین دربی‌های چند سال اخیر دو تیم بوده است. پس از گذشت سال‌ها، یک بار دیگر شاهد رقم خوردن تساوی بدون گل در شهرآورد تهران بودیم. مسابقه‌ای که در آن موقعیت های زیادی ایجاد نشد و همین مسئله سبب گردید تا از این بازی به عنوان یکی از دربی‌هایی که تماشاگران از آن راضی نبودند، یاد شود.

اما در این بین و به خاطر کیفیت ارائه شده از سوی دو تیم در بازی روز چهارشنبه، انگشت اتهام بیشتر از همه به سمت جواد نکونام دراز شده است و خیلی ها اعتقاد دارند که سرمربی استقلال در پی کسب یک تساوی بدون گل در این دیدار بوده تا ضمن ماندن در صدر، بتواند فاصله سه امتیازی خود با پرسپولیس را نیز در بالای جدول دست نخورده باقی بگذارد.

اما موضوعی که کمتر به آن پرداخته شده، نوع بازی استقلال در دقایق ابتدایی مسابقه بود. جایی که آبی پوشان در همان شروع بازی حملات مختلفی را به روی دروازه پرسپولیس خلق کرده و موقعیت‌هایی نیز برای گل زنی به دست آوردند. هرچند که این فرصت ها هرگز در قامت یک موقعیت صددرصد گل زنی ساخته نشدند اما فشار آبی پوشان به روی دروازه رقیب حفظ شد به نحوی که در دقیقه ۱۷ مسابقه هر ۱۱ بازیکن پرسپولیس درون محوطه جریمه خودی مشغول دفاع کردن بودند. صحنه ای که هواداران استقلال آن را در پاسخ به انتقادات از نکونام مبنی بر دفاعی بازی کردن تیم او مقابل پرسپولیس منتشر کرده اند.

شاید سبک بازی تیم نکونام مقابل پرسپولیس مخالفانی داشته باشد اما اگر هر یک از ما به جای او روی نیمکت استقلال نشسته بودیم، شاید با اسکواد فعلی و بازیکنان که در اختیار دارد، تصمیم مشابهی را می‌گرفتیم و به جای حملات همه جانبه و بی پروا که ریسک باز شدن دروازه تیمش نیز وجود دارد، ترجیح می‌دادیم محتاط تر به بازی ادامه دهیم به خصوص اینکه در پرسپولیس بازیکنانی حضور دارند که می‌توانند با استفاده از سرعت بالای خود، ضد حملات خطرناکی ایجاد کرده و کوچکترین اشتباه رقیب را به بزرگترین پشیمانی آنها تبدیل کنند.

در واقع با نگاهی به آمار مسابقه در می‌یابیم که استقلال به دفاع صرف و تمرکز روی کسب تساوی وارد زمین مسابقه نشد چرا که شاگردان نکونام در مواقعی که نیاز بود، حملات خود را به روی دروازه پرسپولیس خلق کردند و چه بسا اگر اشتباه وحید کاظمی نبود بزرگترین موقعیت ایجاد شده مسابقه نیز به نام آنها ثبت می شد چرا که ضربه سر رافائل سیلوا پس از برخورد به زمین با تیرک افقی دروازه تماسی داشت و به درون زمین مسابقه برگشت. در این صحنه داور به اشتباه تصور می کرد که به روی علیرضا بیرانوند خطایی صورت گرفته است در حالی که او پس از برخورد با مدافعان خودی نتوانست روی توپ اثرگذار باشد و توپ به تیرک دروازه او برخورد کرد.

طبق نظر کارشناسان داوری، در این صحنه بازیکنان استقلال خطایی را به روی بیرانوند مرتکب نشدند و وحید کاظمی مرتکب اشتباه شد که اگر چنین نبود می توان گفت جدی‌ترین صحنه بازی برای فتح یکی از دروازه های استادیوم آزادی به نام استقلال ثبت می شد و امید به گل و همچنین تعداد شوت های این تیم به سمت دروازه پرسپولیس نیز از لحاظ عددی و آماری افزایش پیدا میکرد.

به طور کلی باید گفت زمانی که شما در دور برگشت از رقابت‌های لیگ ۳ امتیاز از حریف مستقیم خود پیش هستید و برنامه بازی های باقی مانده نیز به نحوی است که دیدارهای دشوارتر را باید حریف شما برگزار کند، پس امری طبیعی است که شما در این مسابقه به مساوی هم راضی باشید چرا که ریسک انجام حملات پردامنه و تلاش برای کسب پیروزی چندان منطقی و عقلانی به نظر نمی رسد. کاری که تیم نکونام در دربی انجام داد هرچند که آنها در تمام ۹۰ دقیقه مشغول انجام کارهای دفاعی نبودند و چند موقعیت را نیز به روی دروازه پرسپولیس خلق کردند.

موضوعی که نکونام در این بازی ثابت کرد این است که او به دور از فشارهای خارج از زمین مسابقه و انتظارات جامعه هواداری برای انجام یک بازی هجومی مقابل پرسپولیس، عملکرد و مسیر و تاکتیکی را انتخاب کرد که تیمش بتواند با رسیدن به هدفی که در دربی پایتخت دارد از زمین مسابقه خارج شود. او نشان داد که تیمش در یک مسابقه هم می‌تواند حدود ۲۰ دقیقه در فاز هجومی بازی کند و حریف را با یازده بازیکنش مجبور به دفاع کند و ۷۰ دقیقه نیز روی کارهای دفاعی متمرکز باشد. چیزی که آنها مقابل پرسپولیس به خوبی از عهده انجام آن برآمدند و به هدفی که در این بازی ترسیم کرده بودند، رسیدند. یعنی کسب تساوی بدون گل و حفظ فاصله سه امتیازی که با توجه به قانون بازی رو در رو باعث می شود آبی ها دست بالاتر را داشته و به نوعی آنها با پرسپولیس ۴ امتیاز فاصله داشته باشند.

هرچند که جواد نکونام یک بار دیگر در نشست‌های خبری شرکت نکرد اما می‌توان حدس زد صحبت های احتمالی او چه بوده است. جایی که او به دنبال انجام تعاریف بزرگنمایی شده از تیمش نیست و می‌داند با توجه به داشته‌هایش به دنبال چه هدفی مقابل رقیبانش باشد. او در تمام دقایق دربی پایتخت از گرانترین خرید تابستانی خود یعنی مهرداد محمدی استفاده نکرد چرا که می دانست با استفاده از پیمان بابایی نیز به برنامه‌ای که جهت مشغول کردن خط دفاعی پرسپولیس دارد، خواهد رسید. سرمربی آبی‌ها ثابت کرد که در تعویض بازیکنان به اسم ها توجهی ندارد و می‌تواند مرادمند را کامل روی نیمکت گذاشته و از سلیمی استفاده کند یا به جای مهرداد محمدی، پیمان بابایی را روانه زمین مسابقه کند. 

به عنوان سخن پایانی و جمع بندی این نوشته باید گفت شاید خیلی‌ها تاکتیک اتخاذ شده از سوی نکونام را نپذیرند و با آن مخالف باشند یا عده‌ای اعتقاد داشته باشند استقلال باید هجومی تر و بی پرواتر مقابل پرسپولیس ظاهر می شد اما اگر تیم نکو در دربی شکست می خورد و در پایان فصل کار به جایی کشیده می شد که آبی ها به خاطر یک یا دو و یا حتی سه امتیاز قهرمانی را از دست می دادند، آن زمان همه به انتقاد از جواد نکونام می‌پرداختند که چرا زمانی که می‌توانست با انجام یک بازی هوشمندانه و کنترل شده با کسب یک امتیاز از دربی پایتخت خارج شود، انجام یک فوتبال هجومی و پر ریسک را مقابال پرسپولیس انتخاب کرده بود. البته که باید گفت از استقلال به عنوان یکی از تیم های بزرگ کشور انتظار می رود که در سایر دیدارهای باقی مانده اش در این فصل فوتبال بهتری نسبت به دیدار با پرسپولیس انجام دهد و هوادارانش را از این بابت راضی نگه دارد. توجیه سبک بازی آبی پوشان در دربی پایتخت تنها به دلیل رقابت دو تیم در صدر جدول رده بندی قابل پذیرش است و هواداران انجام این گونه بازی محتاط و دفاعی را مقابل تیم‌های چون هوادار پیکان یا ذوب آهن نمی‌پذیرند.

شما کاربران گرامی نیز می توانید نظرات خود درخصوص نوع بازی استقلال و استراتژی درنظر گرفته شده توسط نکونام برایمان ارسال کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن منتشر شود.

منبع ورزش3
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
ارسال نظر

پربیننده ترین
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    آخرین اخبار