کدخبر : 7003 تاریخ انتشار :
A

دلیل کیفیت بد دربی ۱۰۳ چه بود؟

دلیل کیفیت بد دربی ۱۰۳ چه بود؟

کارشناس فوتبال کشورمان به تحلیل دربی ۱۰۳ و چرایی کیفیت پایین این مسابقه حساس پرداخت.

به گزارش ورزش 360، مجید جلالی درباره دربی 103 تهران و کیفیت پایین استقلال و پرسپولیس در این بازی اظهار داشت: دلیل این اتفاق خیلی روشن است؛ وقتی افکار عمومی صرفاً به نتیجه اهمیت می‌دهد و مجموعه‌ای از رسانه‌ها که می‌توانند افکار عمومی را جهت‌دهی کنند به نتیجه اهمیت می‌دهند، همین اتفاق می‌افتد. اینها وقتی یک تیمی می‌بازد یا می‌برد، به کیفیت کاری ندارند و فقط به نتیجه اهمیت می‌دهند. با این اوصاف فکر می‌کنید نتیجه تفکری که از آن صحبت کردم چه می‌شود؟

وی ادامه داد: تمام عوامل فوتبال و کسانی که در ساخت این نتیجه مسئولیت دارند در راستای همین تفکر عمل می‌کنند و تمام تلاش‌شان این است که نتیجه بگیرند. یادم هست در کلاسی حضور داشتم و لوئیس فن‌خال می‌گفت ما زمانی در هلند به خودمان افتخار می‌کنیم که بتوانیم هم زیبا بازی کنیم و هم پیروز شویم. در ایران اما افتخار این است که چه تیمی می‌برد، نه تیمی که باکیفیت بازی می‌کند. وقتی که این یک اعتقاد و باور می‌شود و همه هم در همین مسیر حرکت می‌کنند، نباید کسی را محکوم کنیم.

کارشناس فوتبال کشورمان با یادآوری اینکه دربی با وجود مربیان خارجی و داخلی مختلف کیفیت لازم را نداشته است، تصریح کرد: باید همه تلاش کنیم این دیدگاه عمومی را از نگاهی کوتاه مدت تغییر دهیم، یعنی نگرش کوتاه مدت جامعه تغییر کند. اگر این کار را کردیم می‌توانیم به آینده‌ای که شاید دو یا سه سال دیگر باشد، امیدوار باشیم.

جلالی که رئیس کمیته فنی فدراسیون فوتبال است و علاوه بر آن مدیر توسعه و پیشرفت فوتبال کشور نیز به شمار می‌آید، در پاسخ به این پرسش که آیا در سمت خود می‌تواند برای این موضوع اقدامی انجام دهد، گفت: بله در آن قسمت هم می‌توانیم قدم‌هایی برداریم. ما یک گروه آنالیزی فعال کردیم که آنها روی مسابقات لیگ هم فعالیت می‌کنند. ما در نهایت در این فصل یا فصل آینده در تمام بخش‌ها از فوتبال پایه گرفته تا لیگ برتر باید بپردازیم به مربیانی که به فوتبال خدمت می‌کنند، آنهایی که می‌توانند تیم بساند، تیمی که بتواند فوتبال بهتری بازی کند. باید برای آن پارامتر معرفی کنیم؛ مثلاً امکان دارد یک مربی تیمش هفتم شود، اما ما بگوییم این مربی برتر سال است. اینطور ما می‌توانیم به مربیان بینش بدهیم تا بدانند جایی بالاتر در فدراسیون وجود که بازی‌های بهتر را می‌بیند.

«سطح فنی لیگ ایران به طور کلی پایین است و دربی نیز معمولاً کیفیت فنی خوبی ندارد، اما دربی 103 از دربی‌های اخیر نیز بی‌کیفیت‌تر بود.»، وی در واکنش به طرح این موضوع گفت: خیلی روشن‌ است؛‌ به خاطر اینکه نتیجه این دربی از بقیه دربی‌ها حساس‌تر بود. به نظرم رسانه‌ها بیشتر باید روی کیفیت بازی‌ها تحلیل داشته باشند. ما راهی نداریم جز اینکه مردم مطالبات خودشان را از تیم‌ها بالاتر ببرند. این کار را باید مردم انجام دهند. وقتی تیم ملی ما یک سبکی را بازی می‌کند و موفق می‌شود‌، حالا باید ببینم ما به مطالبه خودمان رسیدیم یا نه. اگر مطالبه ما نتیجه بوده است که هیچ، اما اگر مطالبه ما نتیجه نبوده است باید جوابی برای آن داشته باشیم. من می‌گویم چیزی که تیم‌های ما انجام می‌دهند تابعی از انتظارات مردم و افکار عمومی و رسانه‌هاست.

مجید جلالی در ادامه تصریح کرد: من فکر می‌کنم دربی صحنه‌های زیبا هم داشت و مثل دربی قبل صحنه‌های آزاردهنده روی نیمکت‌ها ندیدیم. در عین حال صحنه‌های صمیمانه و دوستانه‌ای دیدیم که جنبه‌های زیبای دربی بود.

«همچنان اما پرتاب سنگ و ترقه را در دربی داشتیم.»، وی در واکنش به یادآوری این موضوع گفت: این موضوع تکرار می‌شود، چون به طور کلی در برنامه‌هایی که ساخته می‌شود مثلاً هیچ کار خوبی را نمی‌بینیم، اما دو اتفاق بدی را که افتاده باشد، مکرراً می‌بینیم. با این وضعیت چطور این شرایط جمع می‌شود؟!

منبع تسنیم
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
ارسال نظر

پربیننده ترین
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    آخرین اخبار