کدخبر : 12325 تاریخ انتشار :
A

حسن یزدانی وارد می‌شود؛ کتف نه، کیفیت مهم است

حسن یزدانی وارد می‌شود؛ کتف نه، کیفیت مهم است

بعد از آنکه حسن یزدانی کتفش را با نقره جهانی بلگراد و طلای بازی‌های آسیایی به تیغ جراحی سپرد، خیلی‌ها از نرسیدن او به المپیک به دلیل عدم بازیابی توانمندی‌های کتفش ابراز نگرانی کردند، چیزی که امروز مسئله مهم محسوب نمی‌شود.

به گزارش ورزش 360، با نظر کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد کشورمان، تورنمنت رنکینگ‌دار بوداپست اولین مسابقه‌ای خواهد بود که حسن یزدانی بعد از جراحی کتف پشت سر خواهد گذاشت و در واقع ملاک انتخاب ملی‌پوش وزن 86 کیلوگرم ایران در این بازی‌های المپیک خواهد بود.

این در حالی است که در غیاب او، هادی وفایی‌پور نفر اول وزن 86 کیلوگرم چرخه انتخابی تیم ملی شد که البته با سومی در مسابقات قهرمانی آسیا، شانس او برای ماندن در چرخه این وزن کاهش پیدا کرد. او در مسابقات جام تختی هم غیبت داشت تا عملاً فضای برای حسن یزدانی و ملی‌پوش شدنش بعد از حضور در تورنمنت بوداپست فراهم شود.

طبق چیزی که درباره این وزن اعلام شده است، اگر حسن یزدانی بتواند در مسابقات بوداپست کادر فنی تیم ملی را راجع به وضعیت کتفش و آمادگی‌اش برای شرکت در المپیک متقاعد کند، خودش ملی‌پوش خواهد شد، در غیراین صورت شاید کامران قاسم‎‌پور که به تازگی رسماً و صراحتاً از تصمیمش برای رقابت در 86 کیلوگرم صحبت کرده است، وارد چرخه این وزن شود.

دارنده دو نشان طلای وزن 92 کیلوگرم جهان در مصاحبه اخیرش تأکید کرد که آمادگی مبارزه با هر حریفی و در هر میدانی را خواهد داشت.

اما مسئله امروزِ مرد 9 مداله کشتی ایران، با فیلم‌هایی که از فروردین ماه امسال از تمرینات حسن یزدانی پخش شده، حالا دیگر کتف جراحی شده‌اش نیست، کیفیت بازگشتش به تشک است.

فیلم‌هایی که به صورت هدفمند از تمرینات یزدانی بیرون آمد، بالا رفتن از طناب، قایقرانی، بارفیکس و... همه حکایت از بازیابی توانایی‌های کتف حسن یزدانی است. تمام تمرینات ممکن که مشخصاً آمادگی کتف و بازوی ورزشکار را نشان می‌دهد.

بنابراین از بهبود کتف او، اطمینان خاطر وجود دارد، اما چیزی که باید مد نظر داشت، آخرین مسابقه جهانی و نتایج حسن یزدانی در بلگراد است.

یزدانی که تا پیش از این و در سالهایی که خود را به‌عنوان مدعی اصلی وزن 86 کیلوگرم جا انداخت، همه حریفانش - غیر از تیلور - را یک طرفه و کمتر از سه دقیقه شکست می‌داد، سال گذشته در مسابقات قهرمانی جهان در بلگراد، کشتی اولش دو امتیار به جایدن لاورنس داد، البته در ادامه حریف استرالیایی‌اش را با ضربه فنی برد.

او اردن بیامباسورین مغول را 11 بر صفر برد اما به مایلز امینه از سن مارینو هم دو امتیاز داد و در ادامه امینه را 7 بر 2 شکست داد. این کشتی‌گیر در نیمه نهایی جاورایل شاپیف ازبک را 10 صفر برد و به تیلور رسید. او در فینال هم در شرایطی که 9 بر 3 از حریف عقب بود، کشتی را به شکلی تراژیک و با ضربه فنی باخت و به مدال نقره بسنده کرد.

بنابراین حالا که فیلم‌های منتشر شده‌ی اخیر، حکایت از بهبود کامل کتف حسن یزدانی دارد، به نظر آمادگی او برای شرکت در مسابقه‌ای در سطح المپیک مد نظر است که اگر امتیاز از دست دادن در جهانی بلگراد را به حساب آسیب‌دیدگی کتف یزدانی بگذاریم، حالا با بهبود این کشتی‌گیر، باید دید عملکرد فنی‌اش مقابل رقبا در تورنمنت بوداپست به چه شکل است.

حسن یزدانی 30 ساله که تجربه حضور در دو المپیک 2016 ریو و 2020 توکیو را دارد و در المپیک اولش با شکست انور گدویوف روسی به مدال طلا و در المپیک دوم با قبول شکست مقابل دیوید تیلور آمریکایی به مدال نقره رسید، در آستانه سومین المپیک دوره قهرمانی‌اش، باید ابتدا در تورنمنت رنک‌دار مجارستان آمادگی حضورش در این رقابت‌ها را به کادرفنی تیم ملی و فدراسیون کشتی اثبات کند.

او این فرصت را داشت که مثل امیرحسین زارع و رحمان عموزاد، در تورنمنت رنک‌دار زاگرب ملی‌پوش شدن خودش را قطعی کند که به دلیل جراحی کتفش، در ماه‌های گذشته در هیچ مسابقه‌ای شرکت نکرد و حالا آزمون مهمی در بوداپست و آخرین مسابقه رنک‌دار خواهد داشت.

 

منبع تسنیم
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
ارسال نظر

پربیننده ترین
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    آخرین اخبار