کدخبر : 7237 تاریخ انتشار :
A

گزینه‌های احتمالی کادرفنی تیم ملی کشتی فرنگی

گزینه‌های احتمالی کادرفنی تیم ملی کشتی فرنگی

هرچند کادرفنی تیم ملی فرنگی امید زیادی دارد که امین کاویانی‌نژاد و علیرضا مُهمدی سهمیه دو وزن ۷۷ و ۸۷ کیلوگرم را در مسابقات گزینشی آسیایی بگیرند، اما بعید به نظر می‌رسد از اکنون پلنی برای نگرفتن سهمیه و حضور در گزینشی جهانی نداشته باشند.

به گزارش ورزش 360، فرآیند انتخاب کشتی‌گیران شرکت‌کننده در بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس، با مسابقات قهرمانی ۲۰۲۳ جهان استارت خورد.

نفرات اول، دوم، ۲ سوم مشترک به همراه نفر پنجم حقیقی، مجموعا ۵ نفر شهریور ماه در صربستان در ۶ وزن المپیکی آزاد (۵۷، ۶۵، ۷۴، ۸۶، ۹۷ و ۱۲۵ کیلوگرم) و ۶ وزن المپیکی فرنگی (۶۰، ۶۷، ۷۷، ۸۷، ۹۷ و ۱۳۰ کیلوگرم) سهمیه گرفتند.

مسابقه بعدی، مسابقه گزینشی قاره‌ای است که استارت آن با مسابقات گزینشی پان‌آمریکن در مکزیک زده شد و در فروردین ماه نیز در سطح قاره آسیا برگزار می‌شود.

قرقیزستان میزبان این مسابقه است و فقط فینالیست‌ها در بیشکک سهمیه می‌گیرند و دو هفته بعد از آن نیز رقابت‌های گزینشی جهانی که آخرین مسابقه کسب سهمیه المپیک است و پس از آن لیست سهمیه‌های کشتی برای پاریس تکمیل خواهد شد، اواسط اردیبهشت ماه در استانبول به انجام خواهد رسید.

تیم ملی کشتی فرنگی ایران در بلگراد با پنجمی مهدی محسن‌نژاد در ۶۰ کیلو، سومی محمدرضا گرایی در ۶۷ کیلو، سومی محمدهادی ساروی در ۹۷ کیلو و اولی امین میرزازاده در ۱۳۰ کیلوگرم سهمیه المپیک را گرفت و حالا در دهه سوم فروردین ماه به دنبال کسب سهمیه در اوزان ۷۷ و ۸۷ کیلوگرم است.

طبق چرخه انتخابی تیم ملی فرنگی، علیرضا مُهمدی نایب‌قهرمان وزن غیرالمپیکی ۸۲ کیلوگرم جهان در سال ۲۰۲۳ که بلافاصله بعد از این رقابت‌ها تغییر وزن داد، در ۸۷ کیلوگرم با شکست ناصر علیزاده قهرمان کشور شد و در ادامه عملکرد قابل قبولی در تورنمنت بین‌المللی داشت تا نماینده این وزن ایران در مسابقات گزینشی آسیایی باشد و علیزاده هم به پیکار‌های قهرمانی آسیا برود.

در ۷۷ کیلوگرم نیز درحالیکه محمدعلی گرایی از سوی اتحادیه جهانی محروم است، مسابقات قهرمانی کشور در غیاب امین کاویانی‌نژاد که نقره بازی‌های آسیایی را در هانگژو گرفته بود، برگزار شد و درادامه این کشتی‌گیر همراه با امیر عبدی، علی اسکو و محمدرضا مختاری نفرات اول تا سوم کشوری به تورنمنت وهبی‌امره ترکیه اعزام شدند و باتوجه به دیسکالیفه شدن محمدرضا مختاری، باوجودی که او کشتی انتخابی با کاویانی‌نژاد را برده بود و کاویانی‌نژاد هم عبدی را از پیش رو برداشته بود؛ این کشتی‌گیر با یک برد، جایگزین مختاری در جدول مسابقات شد و درنهایت نیز با شکست اسکو در فینال، نماینده ۷۷ کیلوگرم تیم ملی در مسابقات گزینشی آسیایی شد، عبدی هم با انصراف اسکو از مسابقه انتخابی رودررو، نماینده این وزن ایران در مسابقات قهرمانی آسیا شد.

درحالیکه باتوجه به مدعیان شرکت‌کننده در مسابقات گزینشی آسیایی، احتمال سهمیه گرفتن هر دو نماینده ایران در بیشکک کم نیست، اما قطعا کادرفنی تیم ملی باید برای مسابقه گزینشی جهانی که آخرین مرحله کسب سهمیه المپیک پاریس است، طرح و برنامه داشته باشد.

به نظر می‌رسد در وزن ۸۷ کیلوگرم اگر مُهمدی در بیشکک سهمیه نگیرد، خودش بار دیگر نماینده این وزن در مسابقات گزینشی استانبول باشد. کشتی‌گیری که در وزن جدیدش کیلو‌های زیادی را کم نمی‌کند و باتوجه به جوانی‌اش (۲۱ ساله) مشکلی به لحاظ جسمی و وزنی برای حضور در مسابقه بعدی که در فاصله دو هفته‌ای با مسابقه گزینشی آسیایی برگزار می‌شود، ندارد.

در ۷۷ کیلوگرم، اما به نظر می‌رسد اگر امین کاویانی‌نژاد در بیشکک سهمیه نگیرد، محمدعلی گرایی که محرومیتش ۱۳ فروردین تمام می‌شود گزینه بعدی کادرفنی تیم ملی برای کسب سهمیه المپیک باشد.

 

 

منبع آنا
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
ارسال نظر

پربیننده ترین
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    آخرین اخبار