کدخبر : 7679 تاریخ انتشار :
A

بررسى 0 تا 100 دوئل یزدانی - قاسمپور در کشتی

بررسى 0 تا 100 دوئل یزدانی - قاسمپور در کشتی

سال المپیک براى ورزش ایران بیش از هر رشته اى در کشتى خلاصه مى شود، جایى که دنیا چشم انتظار هفتمین رویارویى یل جویبار و دیوید تیلور آمریکایى است.

به گزارش ورزش 360، کشتى در مجموع دو رشته آزاد و فرنگى کسب ٣٨ مدال از ٧٦ نشان المپیک ورزش ایران را در ٣٢ دوره تابستانى گذشته به نام خود نوشته است که سهم کشتى آزاد هفت طلا، ١٤ نقره و ١٧ برنز بوده در حالیکه کشتى فرنگى نیز توانسته چهار طلا، یک نقره و چهار برنز کسب کند، بدین ترتیب وقتى وزنه بردارى کشورمان که با ٩ طلاى المپیک از منظر مرغوبیت مدال در صدر قرار دارد به کما رفته، کاراته در المپیک نیست، تیراندازى افت فاحشى را تجربه مى کند و تکواندو هم جوان شده باز به مانند سنت همیشگى همه چیز براى سى و سومین دوره بازیهاى المپیک در کشتى به عنوان ورزش ملى و اول خلاصه مى شود و بس.

به دلیل اهمیت بازیهاى المپیک سى و سوم یا همان ٢٠٢٤ به میزبانى پاریس که در تابستان سال جارى از پنجم مرداد آغاز خواهد شد با توجه به جایگاه و محبوبیت کشتى آزاد و فرنگى در نزد علاقمندان ورزش بررسى جامه اى در این رشته داشته تا هم به شایعات و حرفهاى درگوشى پایان داده شود و هم نقشه راه کشتى براى المپیک به بهترین شکل براى طرفداران ترسیم شود.

•کشتى به دنبال پنج سهمیه باقى مانده المپیک

کشتى آزاد و فرنگى در بازیهاى المپیک بر عکس رقابتهاى قهرمانى جهان که هر رشته در ١٠ وزن برگزار مى شود، شش وزن دارد یعنى ١٢ طلا براى دو رشته آزاد و فرنگى مردان و البته شش وزن کشتى آزاد زنان که ایران فعالیتى در آن ندارد.

وزن هاى المپیکى آزاد ٥٧، ٦٥، ٧٤، ٨٦، ٩٧ و ١٢٥ است و فرنگى نیز ٠، ٦٧، ٧٧، ٨٧، ٩٧ و ١٣٠ که کشتى کشورکان هنوز سهمیه هاى ٥٧، ٧٤ و ٩٧ کیلوگرم آزاد و ٧٧ و ٨٧ کیلوگرم فرنگى را به دست نیاورده و دو فرصت براى کسب سهمیه المپیک باقى مانده است.

اول، فرصت آسیایى در بیشکک قرقیزستان و دیگرى آخرین فرصت در ترکیه که به اصطلاح جهانى محسوب مى شود.

•این پنج تن در قرقیزستان، علیرضا سرلک در ترکیه

محسن کاوه سرمربى تیم ملى کشتى آزاد براى رقابتهاى کسب رقابتهاى سهمیه آسیایى المپیک که ٣١ فروردین ١٤٠٣ در بیشکک قرقیزستان برگزار خواهد شد سه کشتى گیر کشورمان که در ترکیب تیم اعزامى به قهرمانى آسیا قرار نگرفته اند را انتخاب کرده است.

قهرمانى کشتى و آزاد ٢٠٢٤ آسیا هم در همین شهر بیشکک در تاریخ ٢٣ و ٢٤ فروردین در ١٠ وزن انجام خواهد شد.

براى کشتى آزاد احمد محمدجوان در ٥٧ کیلو، یونس امامى در ٧٤ و امیرعلى آذرپیرا در ٩٧ به رقابتهاى کسب سهمیه آسیایى مى روند که اگر هر کدام بتوانند سهمیه را کسب کنند راهى المپیک مى شوند.

در ٥٧ کیلو اگر احمد محمدجوان سهمیه کسب نکند آنوقت علیرضا سرلک ١٧ اردیبهشت عازم رقابتهاى ترکیه و بخش جهانى سهمیه المپیک خواهد شد که در صورت کسب سهمیه او مسافر ٢٠٢٤ پاریس نام خواهد گرفت.

در قرقیزستان فقط فینالیستها به المپیک مى روند اما در ترکیه سه نفر اول که یک کشتى بین سوم هاى مشترک برگزار خواهد شد.

اما براى کشتى فرنگى داستان فرق دارد، امین کاویانى نژاد در ٧٧ کیلو و علیرضا مهمدى در ٨٧ کیلو روز دوم اردیبهشت ١٤٠٣ براى کسب سهمیه المپیک روى تشک شهر بیشکک خواهند جنگید.

اگر سهمیه کسب کنند راهى المپیک مى شوند و اگر کار به آخرین آوردگاه کسب سهمیه ى المپیک در ترکیه بکشد کادر فنى و در راس آن دکتر حسن رنگرز نظرات از پیش برنامه ریزى شده را اعلام مى کند که فعلا در نزد ورزش سه به امانت مسکوت خواهد ماند.

•امیر ده بزرگى طلا بگیرد مى رود پاریس اما...

امیر ده بزرگى کشتى گیر ٦٠ کیلوگرمى فرنگى کشورمان که در این وزن پیش از این سهمیه المپیک کسب شده اگر در قهرمانى آسیا صاحب مدال طلا شود راهى پاریس و بازیهاى ٢٠٢٤ مى شود اما سعید اسماعیلى در ٦٧ کیلو با کسب مدال طلا باید براى رسیدن به پاریس به مصاف محمدرضا گرایى برود.

وضعیت وزن هاى ٩٧ و ١٣٠ هم کاملا مشخص است مسافران المپیک محمدهادى ساروى و امین میرزازاده هستند حال با کسب هر رنگ مدالى در قهرمانى آسیا.

•هادى وفایى پور طلا بگیرد در چرخه مى ماند

در وزن ٨٦ کیلو آزاد که بخاطر حضور حسن یزدانى کاپیتان تیم ملى امید مدال حتمى در المپیک محسوب مى شود همه چیز براى هادى وفایى پور بستگى به رنگ مدال و کسب طلاى قهرمانى آسیا در بیشکک دارد.

اگر هادى وفایى پور مدال طلاى آسیا را به گردن آویزد در چرخه انتخابى المپیک باقى خواهد ماند و آنوقت باید در کنار حسن یزدانى به تورنمنت بین المللى اعزام شود که حتى شاید در آن رقابت که در ادامه مطلب جزئیاتش را خواهید خواند مسابقه مستقیمى هم بین هادى و یل جویبار بر اساس قرعه یا برد و باخت رقابتها شکل نگیرد.

•شایعه اى که شاید یک درصد محقق شود

حسن یزدانى کاپیتان تیم ملى و دارنده ٩ مدال المپیک و جهان از اردیبهشت روى تشک ظاهر مى شود و فشار سرشاخ شدن و مرور سنگین فنون کشتى در ماه خرداد به اوج خود خواهد رسید.

وضعیت کتف جراحى شده حسن یزدانى مطلوب است و تمرینات فیزیوتراپى در کنار کار با وزنه به بهترین شکل ممکن پیش مى رود.

یل جویبار بدون عجله با وسواس و دقت کارها و بازتوانى پس از جراحى را سپرى مى کند و در اوج روحیه به پاریس، فینال المپیک، کسب مدال طلا و هفتمین رویارویى با دیوید تیلور مى اندیشد.

احتمال رویارویى کامران قاسمپور با حسن یزدانى براى رسیدن به المپیک تنها یک درصد است و البته برگشت کامران به ٨٦ کیوگرم نیز شایعه نیست اما داستانش با آن چیزى که تا کنون بر اساس گمانه زنى منتشر شده کاملا متفاوت است.

•کامران آنترناتیو است اگر کتف حسن جواب ندهد

محسن کاوه هوش بالایى به خرج داده است او به شدت به حسن یزدانى امیدوار است و قدر کاپیتان پرافتخار خود را مى داند.

حرمت حسن یزدانى براى سرمربى کاربلد تیمى ملى بسیار بالاست اما براى جایگاه کشتى آزاد ایران در جهان و المپیک کامران قاسمپور را در آب نمک خوابانده است براى تنها درصد احتمالى که حتى شاید اتفاق نیفتند.

اگر یل جویبار و کشتى ایران در فشار تمرینات بت مشکلى روبرو نشود و کتف او بعد از عمل جراحى جواب دهد هیچ انتخابى یا رویارویى بین حسن یزدانى و کامران قاسمپور براى المپیک شکل نمى گیرد.

•کاوه سرکسیان را از کیسه تجربه بیرون آورد

حسن یزدانى باید قبل از المپیک به تورنمنتى خارجى اعزام شود و براى اینکه تحت فشار غیر اصولى قرار نگیرد محسن کاوه همه چیز را حرفه اى برنامه ریزى کرده است.

تورنمنت سرکسیان ارمنستان در اواخر خرداد ١٤٠٣ جایى است که به عنوان آخرین تورنمت بین المللى موجود قبل از المپیک محسن کاوه پیدا کرده تا حسن یزدانى در آن روى تشک برود.

درخشش حسن یزدانى در ماه خرداد به ویژه در آخر آن و تورنمنت سرکسیان ارمنستان کار را تمام خواهد کرد و شاهد هفتمین مبارزه یل جویبار با دیوید تیلور این بار در پاریس و المپیک سى و سوم خواهیم بود.

هادى وفایى پور در صورت قهرمانى آسیا با حسن یزدانى به این تورنمنت بین المللى اعزام مى شود و اگر طلاى قرقیزستان را نگیرد هیچ.

•کامران تا المپیک تمرین مى کند و این حرفه ایست

به هر حال کامران قاسمپور نه در قهرمانى ٢٠٢٣ جهان، نه بازیهاى آسیایى هانگژو، نه قهرمانى کشور، نه قهرمانى ٢٠٢٤ آسیا حضور نداشته و ندارد اما مى تواند اگر معادلات به هر دلیل بهم خورد و یک درصد کتف حسن شرایطى غیرقابل پیش بینى را رقم زد با توجه به توانایى هاى بسیار بالا حکم آنترناتیو داشته باشد یا به کار بردن عقلى سلیم از سوى محسن کاوه براى از دست نرفتن مدال ٨٦ کیلوگرم المپیک ٢٠٢٤.

با بازگشت یل جویبار و کاپیتان تیم ملى به روى تشک همه چیز مشخص مى شود و تا اینجاى کار هیچ سدى جلودار حسن یزدانى نیست.

منبع ورزش3
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
ارسال نظر

پربیننده ترین
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    آخرین اخبار